DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Rambøll køber TransGrid Solutions, der et anerkendt canadisk konsulentfirma inden for el-transmission og -distribution
Rambøll

Rambøll styrker elnet-rådgivning med canadisk opkøb

Via et opkøb bliver TransGrid Solutions nu en del af Rambølls globale indsats for at modernisere elnettet og fremme bæredygtig energiinfrastruktur i Nordamerika og Europa.  
14. AUG 2025 10.29
Erhverv

Rambøll har købt det canadiske konsulentfirma TransGrid Solutions, der er specialiseret i el-transmission og -distribution. Opkøbet skal styrke Rambølls position i den grønne omstilling og udvide evnen til at levere løsninger inden for elsystemer globalt. Det oplyser Rambøll i en meddelelse.

TransGrid Solutions har base i Winnipeg og består af 25 eksperter i højspændingssystemer (HVDC). De har medvirket i næsten 70 HVDC-projekter siden grundlæggelsen i 2002. Med opkøbet bliver de en del af Rambølls globale division for elsystemer.

- Dette opkøb styrker vores ekspertise inden for elsystemer og positionerer os som verdensledende rådgivende ingeniør inden for HVDC, hvilket understøtter vores vækstambitioner i Nordamerika og Europa, siger Hannes Reuter, der er adm. direktør i Rambølls energiforretning.

TransGrid Solutions skal nu bidrage til Rambølls strategi om at blive en central aktør i den grønne energiomstilling.

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//solenergi/artikel/ramboell-styrker-elnet-raadgivning-med-canadisk-opkoeb

GDPR