Tysklands tidligere forbundskansler Gerhard Schröder har fået frataget den statslige finansiering af et kontor, som tidligere kanslere normalt får betalt. Og det er den 78-årige socialdemokrat Schröder ikke tilfreds med.
Men han er kommet i modvind, fordi han i mange år har arbejdet tæt sammen med Ruslands præsident Vladimir Putins regime. Schröder har efter sin tid som kansler i 2005 været dybt involveret i Ruslands energiselskaber og Ruslands forsyning af gas til Europa.
Efter Ruslands angreb på Ukraine den 24. februar har tyskerne sat søgelyset på Schröder. Politikerne i Forbundsdagen i Tysklands hovedstad, Berlin, kan ikke lide, hvad de ser. I maj besluttede Forbundsdagens budgetudvalg, at Tysklands skatteydere ikke længere skal finansiere Schröders officielle kontor i Berlin.
Tidligere kanslere har en række privilegier efter kanslertiden. Det gælder betalt kontor, sikkerhed, en god pension. Pensionen og den personlige sikkerhed har Schröder stadig.
I fjor modtog Schröder omkring 400.000 euro - knap tre millioner kroner - til sit kontor. Og den ordning synes Schröder er så god, at han beder udvalget ændre sin beslutning. Så han vil snakke om tingene.
Har forladt bestyrelsesposter i energiselskabet
Flere tyske medier, herunder nyhedsbureauet dpa, har set et brev, som Schröders advokat har sendt til Helge Braun, budgetudvalgets formand.
Her skriver advokaten, at Schröder havde "erfaret via medierne", at hans kontorpenge skulle stoppe. Advokaten kræver at få tilsendt en "verificerbar beslutning, som kan appelleres". Han skriver videre, at afgørelsen er baseret på, at Schröder "ikke længere har fortsatte forpligtelser" på kontoret. Det stiller advokaten spørgsmål ved.
Schröder og hans advokat vil ikke gå rettens vej. De håber "at få chancen for at nå en gensidig acceptabel ordning via konversation". Helge Braun, budgetformanden, er imidlertid ikke i humør til at snakke om tingene.
Udvalgets beslutning er endelig. Der er ikke noget at komme efter, meddeler han ifølge dpa. Det er, siger han, et bredt flertal i Forbundsdagen, der står bag beslutningen i budgetudvalget. Nu skal regeringen blot implementere beslutningen.
- Jeg har ikke behov for at diskutere disse......foranstaltninger. Og særligt ikke med mennesker, der kommunikerer med mig via breve fra deres advokat, siger Braun.
I maj meddelte Schröder, at han ikke vil tage en ny periode som medlem af det russiske gasselskab Gazproms bestyrelse. Det russiske olieselskab Rosneft meddelte kort forinden, at Schröder også træder ud af Rosnefts bestyrelse.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.