
Den danske virksomhed Nordic Salt Cycle har rejst 26 mio. kr. i en pre-seed-runde med deltagelse fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO), den eksisterende investor The Footprint Firm og den tyske fond Ananda Impact Ventures.
Kapitalen skal bruges til at bringe virksomhedens molten salt-teknologi på markedet – en proces, der gør det muligt at genanvende kritiske mineraler som lithium, kobolt og sjældne jordarter fra udtjente elbilbatterier, vindmøller og brugte forbrugerprodukter. Det oplyser EIFO i en pressemeddelelse.
- Vores teknologiplatform har potentiale til at blive en game-changer inden for genanvendelse af kritiske mineraler og sjældne jordarter, hvilket markant vil kunne ændre Europas konkurrenceposition. I samarbejde med vores partnere kan vi nu genanvende kritiske mineraler fra batterier i elbiler, men teknologien kan også udvikles til andre områder, siger Stefan Vilner, der er adm. direktør i Nordic Salt Cycle.
EIFO fremhæver, at investeringen skal styrke Europas evne til at håndtere og fremskaffe egne kritiske mineraler. Fonden vurderer, at Nordic Salt Cycles teknologi kan blive et vigtigt bidrag til en mere robust og bæredygtig europæisk økonomi.
- EIFOs investering i Nordic Salt Cycle flugter med vores strategi om at investere i banebrydende deep-tech-virksomheder, der gør økonomien mere robust og bæredygtig. Vi mener, at platformen kan spille en central rolle i at styrke Europas evne til selv at genanvende kritiske mineraler til lavere omkostninger og med lavere energiforbrug, siger Axel Bjørum, Senior Investment Associate hos EIFO.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.
























