
Maersk Drilling og Total har indgået endelig aftale om brug af de to rigge Maersk Valiant og Mærsk Developer. Aftalen har en værdi af 100 mio. USD. (606 mio. kr.)
De tog rigge skal anvendes i Surinam i Sydamerika. Arbejdet forventes at tage 500 dage. Mærsk Developer skal starte arbejdet denne januar, mens det forventes, at Maersk Valiant kan være operativ i området til marts.
- Mærsk Developer er allerede i området ud for Surinam, derfor kan den starte produktion hurtigt, siger COO Morten Kelstrup hos Maersk Drilling.
Første gange Maersk Drilling meldte ud om en betinget kontrakt med Total i området var i slutningen af november, men nu er kontrakten altså lukket, og arbejdet kan snart gå i gang.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.