Lemvigh-Müller står over for en omfattende investering i et højlager, som skal ligge i forbindelse med grossistvirksomhedens eksisterende, lejede faciliteter på Nordager i Koldings nordlige udkant.
Derfor har stål- og teknikgrossisten vurderet, at det giver mening at sikre muligheden for at disponere over ejendommen, som bliver rygraden i grossistvirksomhedens distribution af teknikvarer de næste mange år. Derfor har man nu købt bygningerne og grunden, af den nuværende ejer. Man overtager dem formelt 1. juli, oplyser virksomheden i en meddelelse.
- Vi søger kontinuerligt at kunne tilbyde effektive og højteknologiske løsninger til vores kunder. Derfor foretager vi nu meget betydelige investeringer i fremtidens logistikløsninger og en markant udvidelse af faciliteterne. I den kontekst vurderer vi, at vi selv er den bedste ejer af ejendommen fremover, siger Lemvigh-Müllers CEO, Christian Søgaard-Christensen.
Lokalplanen, som giver mulighed for at opføre et højlager på ca. 135.000 kvm. store grund på Nordager, er godkendt. Lemvigh-Müller satser på at sætte byggeriet af det nye 24.000 kvm store højlager i gang senest næste år.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.