Høje energipriser var stærkt medvirkende til, at inflationen stak af i Danmark i løbet af sidste år. Men nu er priserne på eksempelvis el begyndt at falde igen, og det er modsat med til at trække inflationen her i landet ned. Det viser det EU-harmoniserede forbrugerprisindeks, som Danmarks Statistik har offentliggjort tirsdag morgen.
Forbrugerpriserne i Danmark var i april 5,6 pct. højere sammenlignet med samme måned sidste år. Stigningen er dermed markant lavere, end den var i marts. Her steg forbrugerpriserne 7,3 pct. på årsbasis.
Og forbrugerne skal forvente, at de lavere prisstigninger fortsætter i løbet af 2023. Det mener Kristian Skriver, der er seniorøkonom hos Dansk Erhverv.
- Lavere priser på energi, råvarer og fragt vil i løbet af de kommende måneder lægge en dæmper på inflationen, skriver han i en kommentar.
- På sigt vil de højere renter også lægge en dæmper på aktiviteterne i Danmark og udlandet, hvilket også vil få inflationen til at falde.
Kigger man i stedet på de samlede prisstigninger på tværs af EU-landene, går det lidt mere trægt. Forbrugerpriserne i EU-landene var i april 8,1 pct. højere end i samme måned sidste år. Stigningen er marginalt lavere end den var i marts, hvor forbrugerpriserne steg 8,3 pct. på årsbasis.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.