Frankrig vil begrænse prisstigningen på elektricitet til fire pct.. Det sker i et forsøg på at sikre, at energien er til at betale. Det fortæller finansminister Bruno Le Maire til journalister i Paris sent torsdag aften, skriver nyhedsbureauet dpa.
Le Maire fortæller til avisen Le Parisien, at staten er i færd med at reducere en vigtig skat på elektricitet markant. Det vil ifølge ministeren medføre et indtægtstab for staten på otte mia. euro - knap 60 mia. kroner.
Derudover har regeringen givet det statsejede forsyningsselskab EDF besked på at sælge mere af selskabets billige atomkraft til mindre konkurrenter. Det har ligeledes til formål at begrænse prisstigninger. Planen er godkendt af EU-Kommissionen, skriver dpa.
I en erklæring udtaler EDF, at tiltaget vil koste selskabet op mod 8,4 mia. euro i tabte indtægter. Loftet over elprisstigninger kommer forud for præsidentvalget i Frankrig i april.
Drøftelser i Danmark
Også herhjemme har prisstigninger på elektricitet og benzin trukket forbrugerpriserne op, så hverdagen er blevet dyrere.
Det har fået klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) til at indkalde Folketingets partier til drøftelser om emnet på tirsdag.
- Regeringen ser med stor alvor på de stigende energipriser, som vi med voksende bekymring har fulgt helt tæt, udtalte Dan Jørgensen i en skriftlig kommentar torsdag aften.
Indkaldelsen til drøftelserne kommer på opfordring fra Venstres formand, Jakob Ellemann-Jensen.
I et brev til finansminister Nicolai Wammen (S) tidligere torsdag skrev V-formanden, at de voldsomme prisstigninger på varme og el især rammer pensionister og andre, der kan have svært ved at få økonomien til at hænge sammen.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.