Besætningen fra et tankskib med 150.000 ton råolie har forladt skibet, efter at det blev angrebet onsdag i Det Røde Hav. Det skriver EU's maritime operation i Det Røde Hav "Aspides" på det sociale medie X. Her oplyses det desuden, at den maritime operation nu vurderer, at skibet "Sounion" udgør en fare for trafik og miljø.
- Det er nødvendigt, at alle i området udviser forsigtighed og afholder sig fra enhver handling, som kan føre til en forværring af den nuværende situation, lyder det på X.
"Sounion" blev onsdag angrebet af flere projektiler fra havnebyen Hodeidah i Yemen. Houthi-bevægelsen har siden november sidste år stået bag en lang række angreb på skibe i Det Røde Hav. Bevægelsen kontrollerer de mest befolkede dele af Yemen. Houthierne har ikke taget skylden for angrebet.
Skibet sejler under græsk flag og opereres af selskabet Delta Tankers. Det er det tredje af selskabets skibe, der bliver angrebet i området i august. Storbritanniens Organisation for Maritime Operationer (UKMTO) meddelte onsdag, at angrebet førte til, at skibet mistede sin motorkraft.
En kilde inden for maritim sikkerhed fortæller torsdag til Reuters, at skibet nu ligger for anker mellem Eritrea og Yemen.
Delta Tankers oplyser, at der bliver arbejdet på en plan om at flytte skibet til en mere sikker destination for at få det undersøgt og repareret. Ifølge EU-missionen "Aspides" er alle besætningsmedlemmer blevet reddet og transporteret til en havn i Djibouti på Afrikas Horn.
/ritzau/Reuters
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.