
ESBJERG: For første gang nogensinde har Harvard Business School besluttet at lave en studietur for at studere den grønne omstilling nærmere. Og det første besøg på den første tur var Esbjerg Havn, oplyser havnen i en meddelelse.
Således lagde 44 MBA-studerende og to professorer fra Harvard Business School vejen forbi havnen tirsdag, hvor de besøgte European Energy og deres kommende hydrogen-anlæg ved Mådemøllerne, Vattenfall Control Center og Siemens Gamesa. Her fik de blandt andet fik lov til at kravle ind i en nacelle og med egne øjne se det fysiske udtryk i den grønne omstilling.
Harvard Business School er anset for at være et af verdens førende universiteter og er medlem af den eksklusive sammenslutning Ivy League, som er de otte førende universiteter i USA. De har selv rakt ud til Esbjerg Havn og taget initiativ til et samarbejde.
- Normalt samarbejder og besøger Harvard virksomheder som Toyota, Tesla og lignende, så at de har udset sig Esbjerg Havn er kæmpestort, siger Dennis Jul Pedersen, der er CEO på Esbjerg Havn.
Esbjerg vil have noget igen
Rundturen gav de studerende et indblik i arbejdet med den grønne omstilling på havnen. Men det er ikke ren gæstfrihed, der ligger til grund for invitationen af de studerende.
- Vi vil gerne have noget igen. Forhåbentligt danner dette besøg grundlag for endnu mere dialog. Vi stiller os til rådighed og bidrager med vores nyeste erfaring. Harvard har til gengæld mulighed for, at de kan give os en analytisk indgangsvinkel, siger Dennis Jul Pedersen og fortsætter:
- Formålet er, at vi sammen kan professionalisere vind-industrien og skabe innovation, udvikling og business i den grønne omstilling.
Det var professor Willy Shih fra Harvard Business School, der valgte, at studierejsen skulle gå til Esbjerg. Det gjorde han, fordi Esbjerg og resten af Jylland er et grønt kraftcenter, som er til at få øje på, selvom man er professor på Harvard, lyder det fra professoren.
- Esbjerg og resten af Jylland er en unik, grøn klynge, og de studerende har fået en kæmpe oplevelse i dag. Vi tager klogere hjem og kan forhåbentlig inspirere andre med nogle af de ting, vi har lært af vores besøg, siger han.
Intentionen er, at studieturen i Esbjerg bliver også fulgt op af seminarer online og fremtidige møder. Harvard og Esbjerg Havn har som ambition at holde dialogmøder og have et løbende samspil mellem akademisk indsats og operationelle aktiviteter.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.