DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Efterspørgsel på flydende naturgas er steget markant

25. FEB 2020 8.53

Efterspørgslen efter flydende naturgas (LNG) er steget markant i 2019. Globalt steg efterspørgslen 12,5 pct., viser en årsopgørelse fra Shell. Særligt i Europa steg efterspørgslen, hvor Shell kunne se en 74 pct. stigning i efterspørgslen, skriver Offshore Technology

Shell noterer sig, at den markante stigning i Europa formentlig blot var en outlier, hvor man forventer, at de kommende år falder ned på et mere moderat niveau. 

Shell forventer at væksten i LNG vil fortsætte globalt set, men forventer at man i 2040 risikerer at løbe ind i problemer med at levere nok LNG i forhold til efterspørgslen, da størstedelen af de kendte LNG-felter i forvejen er i brug.

esl 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/efterspoergsel-paa-flydende-naturgas-er-steget-markant

GDPR