DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Den norske krone svækkes af faldende oliepriser

Store prisfald på olie siden midten af oktober og børsuro er med til at svække den norske valuta.  
8. NOV 2023 9.10
Olie
Økonomi

Børsuro og prisfald på olie har tirsdag fået den norske krone til at falde kraftigt, skriver mediet NRK. En norsk krone kan købes for 62 danske øre. Med faldet lægger den norske krone sig lavere end den svenske krone, der ellers de seneste måneder har nået et bundniveau. En svensk krone kan tirsdag erhverves for 64 øre i Danmark.

Svækkelsen af den norske krone kan gøre det attraktivt for de danskere, der agter at tage på skiferie i Norge til vinter.

NRK opgiver faldet i forhold til euro på 1,05 procent tirsdag. Den danske krone følger euroen slavisk. Prisen på olie er tirsdag faldet med 2,7 procent, og det får gennemslag på kronens værdi, fordi olieindustrien er så dominerede i Norge.

En tønde nordsøolie kostede i midten af oktober 90 dollar. Nu sælges den for under 83 dollar tønden ifølge avisen Dagens Næringsliv.

Det giver samtidig uro på børsen i Oslo. Tirsdag faldt olie- og gasgiganten Equinor med næsten fire procent, og andre mindre energiselskaber tabte op mod fem procent.


/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/den-norske-krone-svaekkes-af-faldende-oliepriser

GDPR