DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Flere lande ønsker at ramme en af Ruslands og Putins vigtigste indtægtskilder hårdere. (Arkivfoto). - Foto: Sputnik/Reuters

Danmark og andre lande vil have sænket prisloft for russisk olie

Skruen skal strammes over for Ruslands vigtigste kilde til indtægter, siger Danmark og fem andre lande.  
14. JAN 2025 8.50
Olie
Politik
Økonomi

EU og G7 vedtog for omtrent to år siden et prisloft på russisk olie, så en tønde råolie højst kan koste 60 dollar. Danmark er blandt seks EU-lande, som har sendt et brev til EU-Kommissionen med en opfordring om at få sænket prisloftet på russisk olie. Det skriver nyhedsbureauerne Reuters og NTB.

- Tiltag, som rammer indtægterne fra eksport af olie, er afgørende, da det mindsker Ruslands vigtigste enkeltstående indkomstkilde, skriver landene i brevet ifølge Reuters. Vi mener, at det nu er tid til at øge sanktionernes gennemslagskraft ved at sænke G7-olieprisloftet, lydet det bl.a. i brevet, som også er underskrevet af Sverige, Finland, Letland, Litauen og Estland.

De 60 dollar gælder russisk råolie, mens der gælder grænser på 100 dollar og 45 dollar for olieprodukter af henholdsvis højere og lavere kvalitet. De priser har ikke ændret sig siden december 2022 og februar 2023, skriver Reuters.

- EU kan kun opnå målet om varig fred gennem fortsat støtte til Ukraine og en øget indsats for at begrænse Rusland, står der ifølge NTB i brevet.

Nye amerikanske sanktioner gør det sværere for Rusland

USA kom med en række nye tiltag rettet mod den russiske olie- og gasindustri fredag. Sanktionerne er rettet mod forhandlere, udbydere af forsikringer samt 183 fartøjer i den såkaldte skyggeflåde, der omgår sanktionerne mod russisk olie ved for eksempel at sejle under et andet flag.

Den såkaldte skyggeflåde har spillet en vigtig rolle i Ruslands omgåelse af sanktionerne. Skyggeflåden består af tankskibe med uigennemsigtigt ejerskab eller uden en ordentlig forsikring. På den måde kan landet fortsætte den lukrative olietransport.

Analytikere og handlende siger ifølge Reuters, at de seneste amerikanske sanktioner vil gøre det dyrere og mere kompliceret for Rusland at sælge sin olie.


/ritzau/
 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/danmark-og-andre-lande-vil-have-saenket-prisloft-for-russisk-olie

GDPR