DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Kunderne hos Cerius vil nu kunne få bedre indsigt i elnettets kapacitet. (Arkivfoto.)
Torben Klint/Ritzau Scanpix

Cerius vil give borgerne indsigt i elnettets kapacitet

Et nyt digitalt værktøj fra netselskabet Cerius viser borgerne, hvor meget ledig kapacitet der er i elnettet helt ned på deres adresse.
5. MAR 2024 14.50
IT

Langt flere elbiler og varmepumper er bare nogle af de ting, der er med til at øge strømforbruget i Danmark. Det sætter større og større krav til elnettet. Men hvor meget kan elnettet egentlig kapere. Det kan være svært for den enkelte borgerne at gennemskue.

Det vil netselskabet Cerius nu gøre op med. Selskabet har nemlig lanceret et nyt digitalt værktøj, som skal give selskabets kunder, som tæller 400.000 hjme og virksomheder i Nordvest-, Midt- og Sydsjælland, Lolland-Falster og øerne med strøm, mulighed for at se hvorvidt elnettet i deres område kan holde til den øgede efterspørgsel på strøm.

På netselskabets hjemmeside kan man nemlig indtaste sin adresse, og så vil man hurtigt kunne se, hvornår der har været det højeste forbrug per dag i lokalområdet inden for de seneste 24 måneder. Samtidig viser siden, om denne spidsbelastning har betydet, at strømforbruget har nærmet sig det lokale elnets maksimale belastning.

- I Cerius holder vi godt øje med, hvordan forbruget udvikler sig, og hvor stort trykket er på elnettet, så vi får investeret i udbygninger og forstærkninger af vores anlæg i tide. Vi vil gerne give vores kunder indblik i elnettet og arbejdet med data, siger Frederik Dalgård Andersen, som er planlægningschef i Cerius.

På hjemmesiden vil kunderne kunne se,at hastigheden i elektrificeringen betyder, at der er steder i elnettet, hvor belastningen nærmer sig 100 pct., men det er ikke noget, der giver anledning til bekymring i øjeblikket beroliger planlægningschefen.

- Elnettet spiller en rigtig vigtig rolle i den grønne omstilling, og formålet med denne data er jo lige netop at se, hvor udviklingen går hurtigst, så vi kan prioritere vores investeringer de rigtige steder. I netselskaberne Cerius og Radius forventer vi at bruge over to mia. kr. om året på vedligehold, forstærkninger og udbygninger af elnettet frem mod 2030, så forbrugerne kan med ro i maven investere i både varmepumper og elbiler med tilhørende ladebokse, siger Frederik Dalgård Andersen.

amp

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/cerius-vil-give-borgerne-indsigt-i-elnettets-kapacitet

GDPR