DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Belgiens energiminister Tinne Van der Straeten siger, at hun har vendt hver en sten, men at den sanktionspakke, som EU vedtog i december for at forhindre import af flydende gas fra Rusland, ikke er tilstrækkelig. (Arkivfoto). - Foto: Jasper Jacobs/Ritzau Scanpix

Belgien vil have EU-forbud mod import af flydende russisk naturgas

Sanktioner er ikke stærke nok til, at virksomheder kan bryde kontrakter om LNG, siger belgisk energiminister.  
26. SEP 2024 8.28
Gas
Internationalt
Politik

Belgien, der er en af Europas største importører af flydende naturgas (LNG) fra Rusland, opfordrer EU til at indføre et forbud mod det russiske brændstof. Det fortæller Belgiens energiminister, Tinne Van der Straeten, til mediet Financial Times.

Energiministeren mener ikke, at det er muligt for virksomheder at bryde langtidskontrakter om den russiske LNG, hvis ikke et samlet EU bliver enige om at indføre strammere sanktioner på området. EU må "gå længere" for at forhindre, at russisk LNG kommer ind i EU, da der er en voksende bekymring for en stigning i importen, siger Van der Straeten til Financial Times.

I december indførte EU ellers en sanktionspakke mod Rusland, der havde fokus på flere import- og eksportforbud mod Rusland og blandt andet skulle forhindre russiske energiselskaber i at bruge EU's infrastruktur.

Langtidskontrakter rammes ikke af sanktioner

Men sanktionspakken har vist sig ikke at give tilstrækkeligt juridisk grundlag for, at selskaber - der blandt andet bruger havnen Seebrugge i Belgien til import og reeksport af LNG - kan ophæve deres langtidskontrakter, siger den belgiske energiminister.

De fleste kontrakter om LNG er indgået for en tiårig periode eller længere. Det betyder, at størstedelen af de gældende kontrakter blev indgået før Ruslands invasion af Ukraine i 2022.

- Vi har set nærmere på det her. Vi har russisk gas på vej ind i Belgien. Jeg har vendt hver en sten og gaslovgivningen vil ikke hjælpe, siger Van der Straeten til Financial Times.

- Vi har brug for en europæisk løsning, tilføjer hun.

I 2023 var Belgien det EU-medlemsland, der importerede næstmest russisk LNG. Kun Spanien importerede brændstoffet i en større mængde. Det viser en opgørelse fra dataanalysefirmaet Kpler ifølge Financial Times.

Mandag skrev Hollands minister for klima og grøn vækst, Sophie Hermans, i et brev til det hollandske parlament, at hun i oktober agter at tage spørgsmålet om importen af russisk LNG op på et møde mellem EU's energiministre.


/ritzau/

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/belgien-vil-have-eu-forbud-mod-import-af-flydende-russisk-naturgas

GDPR