Amerikanske skibe med borerigge og andet tungt udstyr kan inden længe være på vej mod Grønlands uberørte vildmark for at lede efter olie. Det skriver Danwatch, som kan dokumentere, at et amerikansk-ejet selskab har besluttet at rejse kapital på børsen i USA til et stort olieprojekt i Østgrønland.
Grønland sagde ellers stop for nye olieprojekter i 2021 af hensyn til klima og miljømæssige konsekvenser. Men selskabet Greenland Energy har anskaffet sig tre gyldige olielicenser i Grønland, som blev givet inden forbuddet, via et opkøb af et britisk selskab.
Går alt efter planen vil Greenland Energy med hjælp fra hedgefonde og andre investorer i næste uge via en børsnotering råde over 500 millioner kroner, der er øremærket olieprojektet, som ligger ved Scoresby Sund – verdens største fjordsystem i Østgrønland.
Ifølge prospektet skal pengene finansiere en fem kilometer lang forbindelse fra en interimistisk havn gennem vildmarken til et område, hvor to olieborebrønde, udstyr og midlertidige boliger til mandskab skal opføres.
Direktør forventer op mod 13 milliarder tønder olie
I et interview den 17. marts i forbindelse med børsnoteringen fortalte selskabets direktør, olieveteranen, Robert Price, at han forventer, at området rummer op mod 13 milliarder tønder olie, og at projektet er så omfattende, at det “kan forandre Grønland på samme måde, som olie har forandret Norge og Alaska”.
Vurderingen bygger data indsamlet af De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland (GEUS) - og holder den stik svarer oliefeltet til nogle af de største olieområder i verden.
Gorm Winther, professor emeritus ved Aalborg Universitet og tidligere professor ved Grønlands Universitet, frygter, at eventuelle indtægter fra projektet ikke tilfalder grønlænderne:
Forventede forekomster af olie i Grønland og strategiske råstoffer udgør en afgørende faktor i Donald Trumps arktiske strategi, siger han.
Lige nu skal firmaet - som led i licensbetingelserne - formelt ansøge og leve op til en række krav, inden de kan igangsætte efterforskningen. Men gør de først det, kan Grønland under de nuværende regler ikke stoppe boringerne. Det fortæller Grønlands råstofminister, Naaja Nathanielsen (IA):
“Det er en bevidst handling, at Naalakkersuisut ikke har tilbagekaldt allerede tildelte tilladelser til efterforskning og udnyttelse af olie og gas, da dette ellers ville betyde en ekspropriation og deraf krav om erstatning, siger hun.
Danwatch har forsøgt at få svar på en række spørgsmål fra Greenland Energy Company. De er ikke vendt tilbage på vores gentagne henvendelser.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.























