DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

A.P. Møller-fond donerer 80 mio. kr. til Martec

5. JUL 2021 8.07

Den A.P. Møllerske Støttefond 80 mio. kr. til Martec i Frederikshavn. Donationen gør det muligt at udbygge og modernisere Martec Kragholmen, så skolen får et nutidigt og attraktivt studie-, skolehjems- og fritidsmiljø. Med donationen bygges der en ny hovedbygning samt to skolehjemsbygninger med plads til 68 elever. 

De nye rammer skal gøre det endnu mere attraktivt for unge at vælge en karriere inden for søfart. 

- Der er mangel på arbejdskraft i branchen, hvilket faktisk er lidt uforståeligt i betragtning af de kæmpe muligheder en søfartsuddannelse giver. Det forsøger vi at rette op på. Fondens støtte skal sikre, at Martec Kragholmen i fremtiden står som et tydeligt vartegn for Det Blå Danmark – og det vil vi gøre alt for at honorere, siger Pia Ankerstjerne, direktør hos Martec.

esl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/a-p-moeller-fond-donerer-80-mio-kr-til-martec

GDPR