Ifølge Energy Voice er 15 personer blevet evakueret fra Valaris Oils jack-up rig Rowan Stavanger off Norway på grund af et coronaudbrud i starten af 2021. Riggen er i øjeblikket hyret af norske Equinor og er i brug i Gudrun-feltet i Nordsøen.
Ifølge Energy Voice er der påstande om, at norske medarbejdere på riggen ikke blev testet før de kom om bord. Valaris har ikke ville udtale sig om coronaudbruddet på riggen. En medarbejder, der ønsker at være anonym, har dog udtalt sig.
- Det er virkeligt frustrerende, når man prøver, at følge reglerne så godt som man kan, og der så er andre mennesker, der er ligeglade, siger han til Energy Voice.
De norske myndigheder har kun krav om en såkaldt screening-samtale med norske medarbejdere i offshore branchen inden de udsendes. Udenlandske medarbejdere skal fremvise en negativ test.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.