
Cadeler leverede i tredje kvartal 2025 et stærkt regnskab med markant vækst i omsætning og forbedret drift. I de første ni måneder af 2025 realiserede vindrederiet en stigning på 178 pct. i forhold til samme periode året før, således endte omsætningen på 453 mio. euro.
Fremgangen skyldes blandt andet øget kapacitetsudnyttelse, kompensation for en ophævet aftale samt levering af nye installationsfartøjer. Resultatet før afskrivninger (EBITDA) steg til 322 mio. euro mod 70 mio. euro året før, mens nettoresultatet blev 232 mio. euro mod 28 mio. euro i 2024. Det oplyser Cadeler i en meddelelse.
Konkret udvidede Cadeler i perioden sin flåde fra fem til ni fartøjer. Denne flåede opnåede en gennemsnitlig udnyttelsesgrad på 75,8 pct. mod 61,4 pct. året før. Ordrebogen voksede til 2.887 mio. euro efter nye kontrakter i Polen og to aftaler om transport og installation på et større havvindprojekt med en samlet værdi på omkring 500 mio. euro.
- Vi er stolte over at kunne levere stærke finansielle og operationelle resultater for tredje kvartal. Med høj udnyttelse, en voksende flåde og solid efterspørgsel fortsætter vi med at levere på vores strategiske ambitioner, siger Mikkel Gleerup, der er adm. direktør i Cadeler.
Selskabet forventer i 2026 at påbegynde arbejdet på Ørsteds Hornsea 3-projekt i Nordsøen, hvor Cadeler for første gang skal stå for hele transport- og installationsopgaven af fundamenter.
- Med Hornsea 3 træder vi ind i en ny æra for Cadeler, når vi påtager os hele opgaven med transport og installation af fundamenter. Med dette projekt udvider vi vores rolle i værdikæden for offshore vind og understreger vores evne til at understøtte store, integrerede havvindprojekter for en bæredygtig fremtid, siger Mikkel Gleerup.
Cadeler opjusterede i juli sine helårsforventninger. Disse fastholdes og lyder på en omsætning på 588–628 mio. euro og et EBITDA på 381–421 mio. euro.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.





















