DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Victor DST går konkurs efter mislykket rekonstruktion

19. JUL 2025 13.05

Nordjyske Victor DST er erklæret konkurs, efter det ikke er lykkes at finde en velfungerende konstallation efter rekonstruktionen, skriver Nordjyske

Victor DST har 150 arbejdspladser og gik i betalingsstandsning i slutningen af august, hvorefter man forsøgte at finde en løsning med virksomhedens kreditorer, som kunne sikre at virksomhedens aktiviteter eller dele af den kunne fortsætte. 

Victor DST har hjemme i Frederikshavn og producerer varmepumper og klimaanlæg til blandt andet offshore-platforme.   

esl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

DOI Konference 2025
Elpriser

Elpriser leveret af elprisenligenu.dk

Priserne er uden moms og afgifter.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/victor-dst-gaar-konkurs-efter-mislykket-rekonstruktion

GDPR