
Energiselskabet Ørsted har opbakning fra den danske statsminister i opgøret om russisk gas. Det fastslår statsminister Mette Frederiksen (S). Selv om det kan ramme forsyningen af gas til Danmark, så gør Ørsted ret i at nægte Putins krav om betaling i rubler, siger Mette Frederiksen.
- Vi bakker Ørsted op. Det er et uacceptabelt krav fra russisk side, at der skal betales i rubler. Det er en del af den måde, Rusland udfordrer os allesammen på. Så vi bakker Ørsted op i deres beslutning. Og også i de ord, der er faldet i dag, siger Mette Frederiksen.
Mandag meddelte Ørsted, at selskabet ikke vil skifte mening og betale med rubler for gas fra det russiske energiselskab Gazprom.
I stedet har Ørsted ved at fylde lagrene i Danmark og Tyskland forberedt sig på en situation, hvor Gazprom lukker for gashanerne. Samtidig vurderer Ørsted, at det bliver muligt at købe gas på det europæiske marked i stedet. Det fortæller Ørsted i en pressemeddelelse mandag.
Efter Gazprom rejste kravet om betaling for gas i rubler, fik Ørsted en deadline for et svar til udgangen af maj. Det vil sige tirsdag - men Ørsted har besluttet sig.
- Derfor er der en risiko for, at Gazprom Export stopper med at levere gas til Ørsted, skriver det danske energiselskab i sin pressemeddelelse.
Svær situation
Statsminister Mette Frederiksen erkender, at det kan blive en svær situation for Danmark, hvis Rusland lukker for gassen. Men det er det rigtige at gøre, mener hun.
- Vi har sagt fra starten, at vi ønsker at lægge et pres på Rusland, og derfor bakker vi Ørsted op i den her beslutning, siger Mette Frederiksen.
I de seneste uger har energiselskaber i andre lande arbejdet på at betale i euro eller dollars og derefter lade Rusland omveksle til rubler. Det er nemlig ikke i strid med EU's sanktioner. Men den vej vil Danmark ikke gå.
- Den danske regerings holdning er klar, og det er klart mit indtryk, at der er opbakning fra hele Folketinget. Vi ønsker ikke at lege med i de lege, som Kreml foretager sig på dette område. Derfor bakker vi Ørsted op, siger Mette Frederiksen.
Den gas, som Gazprom leverer til Danmark, kommer gennem et netværk af gasledninger i Europa. Derfor er der flere andre aftagere af gas fra Gazprom, der ligger mellem Rusland og Danmark. Hvis nogle af de andre aftagere i netværket vil sælge gas til Danmark, kan Gazprom dermed ikke stille sig i vejen for det.
Selv om Ørsted måske skal finde nye leverandører til gassen til Danmark, forventer selskabet ikke, at der vil være nogen mærkbar omkostning ved skiftet af leverandør.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.