DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Elektrificering skal redde 30.000 grønne job

Fagbevægelse, erhvervsliv og SF peger på elektrificering som nøglen til at fastholde tusindvis af grønne arbejdspladser.
1. OKT 2025 9.30
Arbejdsmarked
Energi
Erhverv
Klima
Politik
Økonomi

Elektrificeringen skal i centrum, hvis Danmark vil fastholde tusindvis af grønne arbejdspladser. Det skriver Jyllands-Posten. SF, 3F, Dansk Industri, Dansk Erhverv og Green Power Denmark peger alle på, at en plan for udbygning af elnettet, flere varmepumper, ellastbiler og grønne brændstoffer er afgørende. "Der er simpelthen brug for en plan for elektrificeringen. Det lyder nok ikke som en forsidebasker, men det er bare helt ekstremt vigtigt, for det kommer ikke af sig selv, siger SF’s politiske ordfører Signe Munk. 

Hos 3F foreslår man bl.a. massiv statslig investering i elnettet og udvidelse af brintinfrastrukturen, så nye brintfabrikker kan etableres langs Vestkysten. "Det handler om job for vores medlemmer. Det handler om energisikkerhed for Danmark og Europa," understreger formand Henning Overgaard.

Erhvervsorganisationerne bakker op. Ifølge Green Power Denmarks direktør Kristian Jensen kan den grønne industri kun overleve, hvis forbruget af strøm stiger markant.

Baggrunden er - som Finans beskrev i sidste uge - at Danmark står til at miste op mod 30.000 grønne arbejdspladser. En analyse fra Cowi og Arbejderbevægelsens Erhvervsråd viser, at investeringerne i grøn omstilling er halveret fra 83 til 36 mia. kr. årligt frem mod 2035.

Det betyder, at udsigterne til job også er halveret: fra 57.000 til 27.000 fuldtidsstillinger om året. Ifølge analysen vil udsigterne styrtdykke yderligere efter 2031, hvis ikke tempoet i elektrificeringen sættes op.

ap

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/elektrificering-skal-redde-30-000-groenne-job

GDPR