
Der er vind i vingerne i øjeblikket hos vindmølleproducenten Vestas. Selskabets aktiekurs er i løbet af maj steget med ca. 15 kr. per aktie til ca. kurs 195. Og fredag er der også tikket gode nyheder ind hos vindmølleselskabet.
Vestas meddeler således i en kortfattet selskabsmeddelelse, at man har modtaget en betinget ordre på offshore havvindmøller med en samlet kapacitet over Vestas' nuværende offentliggørelsestærskel, som ligger på en GW.
Vestas oplyser ikke den præcise størrelse på den betingede ordre og afslører i det hele taget ikke noget om hverken kunden eller hvilket projekt, der er tale om. Det fremgår dog, at bestillingen kommer fra det nordeuropæiske marked og står til at blive opført over to faser, som altså samlet har en kapacitet på over en GW.
"Hvis og når aftalen omdannes til faste og ubetingede ordrer, vil Vestas offentliggøre disse i overensstemmelse med virksomhedens offentliggørelsespolitik," lyder det fra Vestas i selskabsmeddelelsen.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.