DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Vestas stopper 150 møller efter svensk møllekollaps

15. JAN 2021 10.05
Onshore

Vestas har sat cirka 150 stk. V-150-møller ud af drift efter at have opdaget en fejl på møllernes vinger. Det skriver renews.biz.

Det er fejl indsatserne på vingerne, der er årsagen til at møllerne nu sættes i stå. Fejlen er opdaget, efter at en V150-4.2 MW vindmølle kollapsede i Aldermyrberget vindmølleparken i Sverige i november.

- Som en ekstraordinær foranstaltning har Vestas sat cirka 150 stk. V150-4.0/4.2/4.3 MW-møller med en eller flere af samme type vingeindsats-konfiguration som den mølle, der kollapsede, på pause, oplyser Vestas.

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/vestas-stopper-150-moeller-efter-svensk-moellekollaps

GDPR