
Verdens forbrug af kul nåede et rekordhøjt niveau i år med en stigning på 1,4 pct. sammenlignet med sidste år. Det oplyser Det Internationale Atomenergiagentur (IAEA) fredag. Agenturet forudsiger dog også, at kulforbruget vil begynde at falde næste år.
Prognosen fra IAEA kommer, samme uge som 200 lande ved FN's klimatopmøde er blevet enige om, at verden "gradvist vil udfase fossile brændstoffer" for at nå netto-nul udledninger i 2050. Kul er den største energirelaterede kilde til CO2-udledning.
Forskere siger, at Jorden allerede er blevet 1,2 grader varmere sammenlignet med den præindustrielle periode, og det forventes, at 2023 bliver det varmeste år nogensinde.
Kulforbruget er i 2023 steget med 1,4 pct. til 8,5 milliarder ton, som er en rekord. Stigning i kulforbruget i Kina, Indien og Indonesien har i stor grad vejet op for et fald i forbruget i Europa og USA, oplyser IAEA.
- Vi forventer at se en tendens med faldende efterspørgsel på kul på verdensplan fra 2024, siger IAEA.
Ifølge IAEA steg kulforbruget i Kina i 2023 med 220 millioner ton eller 4,9 pct. I Indien steg det med otte pct. Kulforbruget i Indonesien steg med 11 pct.
Europa og USA trækker i den anden retning
Faldet skal ske, i takt med at energikilder som sol og vind bliver mere udbredte.
I den anden ende af skalaen faldt kulforbruget i Europa med 23 pct. eller 107 millioner ton. I USA faldt forbruget med 95 millioner ton, hvilket svarer til 21 pct.
Det skyldes i høj grad svækket industriel aktivitet og et igangværende skift væk fra kuldrevet produktion mod produktion ved brug af vedvarende energikilder.
/ritzau/AFP
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.