Venstre vil hjælpe de omkring 400.000 husstande, der i dag har gasfyr, ved at sænke gasafgiften til EU's minimumssats. Det sagde partiets finansordfører, Troels Lund Poulsen, søndag.
- Vi synes, at der er brug for en umiddelbar håndsrækning nu til de cirka 400.000 husstande, der har gasfyr. Der er brug for at gøre en ekstraordinær indsats for dem, sagde han.
Konkret foreslår Venstre, at afgiften sænkes til 8,8 øre per kubikmeter naturgas. Det skal gælde fra 1. januar 2023 og et halvt år frem. Imens ventes afgiften ifølge partiets beregninger at være godt 2,5 kroner per kubikmeter fra næste år, hvis ikke afgiften sænkes. Hvor meget det vil betyde for hver husstand, er svært at sige.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.