DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
USA's erhvervsminister, Howard Lutnick, med præsident Donald Trump. Tirsdag siger Lutnick, at Trump er villig til at møde Canada og Mexico på midten i toldspørgsmål. (Arkivfoto).
Jim Watson/Ritzau Scanpix

USA's erhvervsminister: Trump vil møde Canada og Mexico på midten

Amerikansk erhvervsminister har tirsdag talt med repræsentanter fra både Canada og Mexico om told.
5. MAR 2025 9.50
Erhverv
Internationalt

Der vil formentlig blive meldt noget nyt ud onsdag om amerikansk told på varer fra Canada og Mexico og om told den modsatte vej. Det siger USA's erhvervsminister, Howard Lutnick, i et interview på tv-kanalen Fox News tirsdag. Præsident Donald Trump er retfærdig og vil finde en løsning, hvor begge parter rykker sig, siger han.

- Det bliver ikke en pause. Men han vil finde en måde, hvor de kan gøre mere, og han kan møde dem på midten. Det vil vi formentlig melde noget ud om i morgen, siger han.

Tirsdag morgen dansk tid trådte nye amerikanske toldsatser i kraft, hvor varer fra Canada og Mexico er pålagt 25 pct. told. Trump har også tidligere truet med straftold, hvor det lykkedes landene at blive enige om at udskyde det - altså holde en pause. Men tirsdag blev tolden en realitet. Canada og Mexico svarede hurtigt tilbage, og en egentlig handelskrig er blevet skudt i gang, skrev nyhedsbureauet Reuters. Det er dog ikke det, Trump ønsker, siger Howard Lutnick.

Formålet med tolden er at presse Canada og Mexico til at gøre mere for at hæmme tilstrømningen af stoffer og migranter til USA, lyder det. Trump selv har også brugt den begrundelse. I løbet af tirsdag har erhvervsminister Lutnick talt med repræsentanter fra begge lande.

- Jeg har haft både canadierne og mexicanerne i røret hele dagen. De vil gerne vise, at de kan gøre det bedre. Det lytter præsidenten til. Han er retfærdig og fornuftig, så han finder en løsning med dem. 

En unavngiven canadisk kilde bekræfter over for Reuters, at Lutnick tirsdag har talt i telefon med Canadas finansminister, Dominic LeBlanc. Kilden oplyser ikke, hvad de nærmere har talt om.

jel /ritzau/

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//ptx/artikel/usa-s-erhvervsminister-trump-vil-moede-canada-og-mexico-paa-midten

GDPR