USA og Storbritannien har sluttet fred i handelskrigen, hvor de to lande havde indført store toldafgifter på handel med stål og aluminium mellem de to lande. Det oplyser USA's handelsminister, Gina Raimondo, i en skriftlig udtalelse.
USA's tidligere præsident Donald Trump eskalerede i 2018 konflikten mellem de to lande, da han indførte toldafgifter på henholdsvis 25 procent og 10 procent for britisk stål og aluminium. Storbritannien svarede igen med toldafgifter på import af amerikansk stål og aluminium, og siden har de to lande ikke kunnet løse deres uenigheder. Men det er nu blot et kapitel i historien, siger Gina Raimondo.
Donald Trump indførte i sin tid tolden som en del af flere tiltag for at bremse Kinas vækst. Og i den nye aftale er der da også en betingelse fra USA om, at Storbritannien går ståleksporterende selskaber ekstra efter i sømmene, hvis de er ejede af kinesiske selskaber. Aftalen fordrer, at enhver stålproducent, som er "ejet af en kinesisk aktør skal underlægges et skærpet finansielt tilsyn for at undersøge den kinesiske stats indflydelse på virksomheden".
Ritzau / AFP
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.