DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Aftaler om køb af jord og forberedelse af kommende højspændingsstationer er nogle af de opgaver, som opstillere er grøn energi, store elforbrugere og andre muligvis ønsker at overtage fra Energinet for at sætte fart i udbygning af elnet og dermed den grønne omstilling.
Energinet

Udviklere kan overtage Energinet-opgaver fra 2026: Skal give hurtigere adgang til elnettet

Et nyt samarbejde mellem Energinet, store elforbrugere og grønne udviklere skal give hurtigere adgang til elnettet og dermed skub i elektrificeringen.
4. DEC 2025 10.05
Energi
Plan & Byg

Energinet har indgået en aftale med en række aktører i energisektoren om at undersøge, hvilke opgaver private udviklere og store elforbrugere kan overtage fra selskabet. Målet er at forkorte ventetiden på tilslutning til elnettet, som de senere år er steget markant. De første ændringer ventes at blive indført i 2026. Det oplyser Energinet i en pressemeddelelse.

Den stigende elektrificering har skabt pres på transmissionsnettet, og mange virksomheder oplever forsinkelser, når de skal kobles på. Ved at lade udviklere stå for dele af forberedelsesarbejdet – som jordkøb, forundersøgelser eller planlægning af nye højspændingsstationer – håber parterne at kunne forkorte sagsbehandling og udbygning.

- Hvis vi kan opnå hurtigere netadgang for kunder ved, at VE-udviklere eller store elforbrugere laver en del af arbejdet, så skal vi selvfølgelig samarbejde om at realisere de potentialer, der ligger i det. Det vigtigste er, at tingene bliver gjort, ikke hvem der gør det, siger Søren Dupont Kristensen, der er driftsdirektør i Energinet.

Energinet og partnerne bag samarbejdet udgiver i dag et fælles forpligtelsespapir "NEW PATHS TO GRID CONNECTION – A JOINT COMMITMENT PAPER" og sætter et arbejde i gang, som i april 2026 skal fremlægge helt konkrete forslag til nye arbejdsdelinger, der kan implementeres.

Blandt deltagerne er Dansk Industri, Dansk Erhverv, Eurowind Energy, Google, Microsoft, Novo Nordisk, HOFOR, Momentum Energy Group, Skovgaard Energy, NRGi, WeStorix og European Energy.

- Vores håb er, at vi kan starte processerne en lille smule før. Vi er tidligere ude og tale med jordejere og kommuner i forbindelse med vores solcelle- og vindmølleanlæg. Hvorfor ikke udvi-de vores forberedende arbejde til også at omfatte Energinets kabel eller stationsudstyr, der skal bruges til den fremtidige nettilslutning? Hvis det kan spare tid for Energinet og give os hurtigere adgang til nettet, så er det win-win for alle og ikke mindst for den grønne omstilling, siger Knud Erik Andersen, CEO i European Energy. 

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//solenergi/artikel/udviklere-kan-overtage-energinet-opgaver-fra-2026-skal-give-hurtigere-adgang-til-elnettet

GDPR