DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Trafigura bliver majoritetsejere i H2 Energy Europe

Trafigura øger sit engagement indenfor grøn brint ved at øge sin ejerandel i H2 Energy Europe. Selskabet planlægger udvikling af store grønne brintprojekter på tværs af hele værdikæden.
11. OKT 2023 10.05
Power-to-X
Økonomi

Trafigura Group Pte, der en af de største fysiske koncerner indenfor ra?varehandel i verden, har indgået en aftale med stifterne af H2 Energy Holding AG, der bl.a. står bag et stort ptx-projekt i Esbjerg, om at øge sin ejerandel og dermed blive majoritetsejere i H2 Energy Europe AG. Det sker, da udviklingen af grøn brintproduktion, infrastruktur til forsyning og distribution af brint intensiverer i Europa, og den udvikling vil Trafigura være en del af, oplyser selskabet i en meddelelse.

- Dagens meddelelse giver H2 Energy Europe mulighed for at fokusere på udviklingen af grønne brintprojekter i storskala samt distributionsnetværk i hele Europa, mens H2 Energy Holding AG kan fokusere på teknologiudvikling og sin kerneforretning. Trafigura og H2 Energy Holding AG vil fortsætte sit tætte samarbejde og drage fordel af hinandens respektive ekspertiser, siger Julien Rolland, Head of Strategic Projects and Investments hos Trafigura.

Stifterne af H2 Energy Holding AG beholder en mindre ejerandel og vil fortsat bidrage med deres viden og ekspertise til selskabet. Desuden fastholder Trafigura sin støtte og minoritetsandel i H2 Energy Holding AG, der fortsat vil fokusere på udvikling af grønne brintteknologier og brintøkosystemer.

- Fremadrettet er vores primære mål at styrke et grønt brintøkosystem med fokus på infrastrukturelle ingeniørprojekter, udvikling af brændselscelleteknologi samt udvikling og kommercialisering af udstyr til brint. I tæt samarbejde med Trafigura vil vi drage fordel af hinandens ekspertiser for at fremme vores fælles mål om at gøre grøn brint til en hjørnesten i fremtidens energisystem, siger Rolf Huber, stifter af H2 Energy.

H2 Energys 1 GW brintproduktionsanlæg i Esbjerg skrider planmæssigt frem, efter COWI i juni i år blev udpeget til at udføre det såkaldte front-end engineering design (FEED) for anlægget. En endelig investeringsbeslutning (FID) for anlægget i Esbjerg forventes truffet i 2024.

H2 Energy Europe har desuden flere projekter på vej rundt om i Europa. Bl.a. har man  indsendt en formel planansøgning med henblik på at opføre et 20 MW grønt brintproduktionsanlæg ved havnen, Milford Haven. 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//ptx/artikel/trafigura-bliver-majoritetsejere-i-h2-energy-europe

GDPR