Folketinget blev fornyligt enige om en aftale omkring brintinfrastrukturen i Danmark, som skal varetages af Energinet og Evida. Selvom aftalen er en milepæl og vækker glæde i flere steder i brintbranchen, så har den alligevel ladet så længe vente på sig, at det får konsekvenser for tidsplanen på i hvert fald et stort PtX-projekt.
Således har H2 Energy måttet erkende, at deres planer om at åbne et brintfabrik til en samlet pris på op mod 7,5 mia. kr. i Veldbæk ved Esbjerg senest i 2026 ikke er realistisk.
- Foreløbig har vi investeret omkring 200 millioner kroner i projektudvikling og forarbejde. Men vi er ikke gået i gang endnu, og planen om, at vi skulle være i produktion i 2025-2026, kommer ikke til at holde, siger Rasmus Bach Nielsen, der er arbejdende bestyrelsesmedlem i H2 Energy, ifølge JydskeVestkysten til Berlingske og fortsætter:
- Vi arbejder målrettet hen mod at være i gang senest i 2027. For os handler det ikke så meget om teknologien, og nu, hvor EU-reglerne er ved at være på plads, burde vi kunne komme hurtigt i gang. Men for os står og falder det med, at den danske brintinfrastruktur kommer på plads samt økonomien omkring brugen af dem. Ingen brintrør betyder ingen grøn brint på stor skala.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.