LEMVIG: Efter kommunalvalget har Thyborøn Havns bestyrelse konstitueret sig på ny. I forbindelse med den ny konstituering har bestyrelsen fået to nye medlemmer. Således er Jan From og Steen Bitsch nye medlemmer, oplyses det i en pressemeddelelse.
De to nye medlemmer kommer med forskellige baggrunde. Jan From har en lang karriere bag sig i vindenergibranchen hos Vestas og er i dag Vice President of Global Service Operations i netop Vestas. Jan From er valgt ind for at styrke bestyrelsens globale og specifikke kompetencer indenfor offshore vindenergiområdet.
Thyborøn Havn er en af de vestjyske havne, der har budt sig til i forhold til at blive servicehavn for den kommende havvindmøllepark Thor.
Det andet nye bestyrelsesmedlem, Steen Bitsch, har en lang karriere indenfor bl.a. grovvarebranchen og er i dag administrerende direktør i Vestjyllands Andel. Den genvalgte bestyrelsesformand, Karl Kristian Bro, glæder sig over de kompetencer, der følger med de nye bestyrelsesmedlemmer.
- Der er sket rigtigt meget på Thyborøn Havn siden 2001, hvor havnen blev en kommunal selvstyrehavn, ejet af Lemvig Kommune. Det har været en meget spændende rejse, som jeg glæder mig til at fortsætte som formand. Ikke mindst i de senere år har udviklingen taget fart på Thyborøn Havn indenfor alle områder. Havnen har vokset sig til en stor og betydende havn, ikke kun på den jyske vestkyst, men også på nationalt plan. Den udvikling vil bestyrelsen og havnens ledelse arbejde målrettet på at fortsætte, siger han.
De to nye medlemmer erstatter Kenneth Iversen og John Bennet-Therkildsen i bestyrelsen.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.