Den amerikanske elbilproducent Tesla er kommet i modvind i Europa. I årets første to måneder er selskabets europæiske salg faldet med 49 pct sammenlignet med den tilsvarende periode sidste år. Det viser en opgørelse fra organisationen for europæiske bilproducenter, Acea. Det skriver nyhedsbureauet AFP.
En del af forklaringen skal findes i, at flere af selskabets modeller er aldrene. Faldet i salget kommer, desuden efter at Teslas topchef, mangemilliardæren Elon Musk, er blevet en af de største støtter til USA's præsident, Donald Trump.
Musk bragede først ind på den politiske scene i USA med en betydelig økonomisk støtte til Trump i valgkampen op til valget i november 2024. Det var med til at gøre Trump til præsident og Musk til leder af et ny organ, der skal spare milliarder af dollar på USA's statsbudget.
Tusindvis er indtil videre blevet fyret, mens Musk til gengæld har fået fagforeningerne på nakken. De forsøger at stoppe mange af de nedskæringer, der er sat i værk eller planlagt. Adskillige Tesla-forhandlere rundt omkring i USA er i mellemtiden blevet udsat for hærværk i de seneste uger, og selskabets aktiekurs er styrtdykket i løbet af den seneste måned.
I de første to måneder af året blev der indregistreret 19.046 nye Tesla-biler i EU-landene. Det svarer til en markedsandel på 1,1 pct., oplyser organisationen Acea ifølge AFP. Teslas faldene salgstal i Europa står i kontrast til den reelle udvikling i antallet af nyindregistrerede elbiler på europæisk jord.
Tallene fra Acea viser, at salget af elbiler i EU-landene voksede med 28,4 procent til lidt over en kvart million i årets to første måneder. Elbilerne udgjorde dermed 15,2 pct. af det samlede bilsalg i perioden.
jel /ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.