DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

SubC Partner udvider forretningen med opkøb

Erhvervelsen af SH Group markerer et vigtigt skridt i SubC Partner fortsatte vækststrategi og konsolidering som en førende spiller på markedet inden for undervands-, onshore- og offshore-industrier.??
6. SEP 2023 11.57
Erhverv
Offshore
Økonomi

Den esbjergbaserede virksomhed SubC Partner, der leverer løsninger til undervands-, onshore- og offshore-industrier inden for energisektoren, har udviddet virksomheden via et opkøb af  SH Groups afdeling i Esbjerg. Det oplyser SubCPartner i en pressemeddelelse.

Med opkøbet forventer SubC Partner, at virksomheden med opkøbet kan udvide virksomhedens kompetencer og bruge dette til at skabe et endnu mere helstøbt og konkurrencedygtigt tilbud til gavn for vores kunder, og være med til at sikre virksomhedens som en førende spiller på området.

- Vores opkøb af SH Group i Esbjerg repræsenterer et vigtigt, strategisk skridt for SubC Partner. Vi ser rigtig god synergi i forhold til vores eksisterende aktiviteter, at vi nu får koblet endnu et led på vores servicegren. Vi kommer til at udvide paletten inden for hydraulik- og ventilservice, samt styrke vores montage teams. Desuden åbner dette op for et styrket samarbejde med SH Group, som vi ser som en utroligt spændende virksomhed og kunde for SubC Partner i fremtiden, siger Tonny Klein, CEO hos SubC Partner. Han fortsætter:

- Vi kan levere forskellige dele til SH Groups avancerede produkter, samt assistere SH Group når de har brug for ekstra hænder til større opgaver. Det vil være lige til højrebenet, da vi er ret ens i vores kultur og værdier.

For SH Group muliggør salget, at de kan dedikere deres kræfter på deres kerneområde ventilservice, hvilket er et markedet i markant vækst. 

- Set i lyset af, at vi har ændret vores strategiske fokus og ikke længere vil fokusere på ventilservice, giver det god mening for os at overdrage vores medarbejdere, ressourcer og kapacitet til SubC Partner, siger Kaare Vang Jensen, der er CEO hos SH Group?og uddyber: 

- Vi har haft nogle frugtbare og troværdige snakke med SubC Partner, og der?er vi blevet enige om, at der bliver taget godt hånd om?forretningen, sådan det ikke bliver en afvikling, men en udvikling af det arbejde, som vi startede i Esbjerg.

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/subc-partner-udvider-forretningen-med-opkoeb

GDPR