DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Statsløst skyggeskib snød Forsvarskommandoen: Nu er det tilbage

Det EU-sanktionerede skib Marathon er i skrivende stund på vej gennem danske farvande. Søfartsstyrelsen bekræfter over for Danwatch, at det er et statsløst skib - hvilket er ulovligt.  
18. JUN 2025 12.40
Olie
Sikkerhed

Da skyggeflåde-skibet Marathon, der også går under navnet Udaya, sejlede gennem Danmark 10. juni, var flåden til stede. Patruljefartøjet Freja sejlede med høj fart næsten helt op på siden af tankskibet, inden Freja pludseligt vendte om.

Data fra den franske myndighedsdatabase Equasis viste, at olietankeren sejler uden noget flag og dermed er statsløst. Det er ellers lovpligtigt i international søret og i en lang række konventioner, herunder De Forenede Nationers Havretskonvention, at have en flagstat.

Derudover er Marathon sanktioneret i EU for at transportere sanktioneret olie og samtidig udvise “uregelmæssig og højrisikabel adfærd”. Myndighederne var sekunder fra at kunne stoppe skibet, som udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen(M) for nyligt sagde, at Danmark overvejer at gøre, men lod af en eller anden årsag være.

Nu oplyser Søfartsstyrelsen til Danwatch, at de blev snydt af Marathon.

“Ved opkald fra Forsvarskommandoen oplyste skibet UDAYA/MARATHON, at det sejler under Comorerne. I vores opfølgning med Comorerne er vi dog siden blevet orienteret om, at skibet ikke er indregistreret i Comorernes register”, skriver styrelsen.

Skib igen på vej mod dansk farvand

Onsdag 18. juni befinder Marathon sig nu igen ved de danske stræder og har fuld fart mod Storebælt. Danwatch har derfor spurgt Søfartsstyrelsen, om de har i sinde at stoppe skibet denne gang, hvilket i så fald ville være første gang, at danske myndigheder greb så hårdt ind over for den russiske skyggeflåde.

Det er endnu ikke lykkedes at få et svar.

Da Danwatch sidst beskrev statsløse olietankere i Danmark, var det om skibet det 31 år gamle gastankskib Falcon. Her sagde professor i søret ved Syddansk Universitet, Kristina Siig, at den her type skibe er noget, “myndighederne er fokuseret på”.

“Der er grund til bekymring for, at der ikke styr på sikkerheden og skibets stand. Det er flagstaten, der skal sørge for, at nogen tjekker skibets stand og dets certifikater”, sagde hun.

Efter Danwatch beskrev sagen om Falcon, der angiveligt hævder at have flag i Cameroon, har Søfartsstyrelsen forsøgt at få Cameroon til at bekræfte, at de har indregistreret Falcon. Styrelsen oplyser nu, at det endnu ikke har været muligt at bekræfte, at Falcon sejler under noget flag.

Tankskibet Marathon eller Udaya er en råolietanker med kapacitet til at sejle med knap 100.000 tons olie i lasten.

amp

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/statsloest-skyggeskib-snoed-forsvarskommandoen-nu-er-det-tilbage

GDPR