DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Sparelysten er dalet: Knap hver anden boligejer tjekker sjældent eller aldrig elprisen

Efter elpriserne er faldet, er den generelle opmærksomhed omkring priserne også faldet. Der er dog fortsat god grund til at følge prisudviklingen, lyder det fra NRGi.
13. SEP 2024 9.55
Energi
Økonomi

Elsparenlysten blev en folkesport, da priserne, som følge af Rusland invasion af Ukraine, gik i vejret. De høje priser var en samtaleemne hos mange, men nu ser den prisopmærksomhed overfor elpriserne ud til at være forsvundet hos en stor del af danskerne. 

Således viser en ny undersøgelse lavet af YouGov for NRGi og Gjensidige svarer 44 pct. af de adspurgte boligejere, at de sjældent (22 pct.) eller aldrig (22 pct.) skænker elprisen en tanke.

Men med efterårets komme giver det god mening stadig at holde et vågent øje med elpriserne. Sådan lyder rådet fra Bo Halm Andersen, der er byggesagkyndig og energikonsulent i NRGi.

- I løbet af efteråret og vinteren tilbringer vi væsentligt mere tid indenfor, og det betyder, at vores elforbrug typisk stiger. Ved at holde øje med, hvornår strømmen er billigst, kan man nemmere flytte sit forbrug til de tidspunkter, hvor elprisen er lav, hvis man har en elaftale, der følger timeprisen på strøm. Og her er det vigtigt at huske, at selv små ændringer kan have en stor effekt – både for din pengepung og for klimaet, siger Bo Halm Andersen.

Undersøgelsen viser også, at der alligevel er en god portion af de danske boligejere, der tjekker elprisen dagligt (18 pct.). Det glæder Bo Halm Andersen, som opfordrer til, at man holder fast i de gode sparevaner og sparer på strømmen, hvor man kan.  

- Det er altid positivt at se, at mange stadig følger strømprisen tæt og dermed er bevidste om deres elforbrug. Fordelen ved at spare på strømmen eller bruge den smartere er, at det ofte handler om små ændringer i hverdagen, der ikke kræver den store indsats eller betyder, at man skal gå på kompromis med komforten i hjemmet, siger Bo Halm Andersen.

Skærmbillede 2024-09-13 kl- 09-54-04 

 

 

 

 

 

 

 

 

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/sparelysten-er-dalet-knap-hver-anden-boligejer-tjekker-sjaeldent-eller-aldrig-elprisen

GDPR