DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
VE-anlæg producerede nok energi til tre fjerdedele af Danmarks forbrug. (Arkivfoto.)
Morten Rasmussen/Biofoto/Ritzau Scanpix

Sol og vind dækkede 75 pct. af elforbruget i oktober

I oktober leverede vindmøllerne 28 pct. mere energi sammenlignet med sidste år ifølge Green Power Denmark.
2. NOV 2023 9.03
Energi
Offshore
Onshore

Vindmøller og solceller leverede 75 procent af den strøm, der blev brugt i Danmark i oktober i år. Det viser en opgørelse fra Green Power Denmark, der er lavet på baggrund af tal fra Energinet.

Andelen af elforbruget, der kom fra vindmøller og solceller, er kun overgået to gange før, oplyser Green Power Denmark. Den ene var i februar 2022, der var den mest blæsende måned, der nogensinde er blevet målt. Den anden var i juli i år, hvor det især var solceller, der leverede grøn energi. Samtidig var der et lavt elforbrug, fordi det var sommerferie.

I oktober i år leverede vindmøllerne 28 pct. mere energi sammenlignet med sidste år, mens solcellerne producerede ni pct. mere i forhold til oktober sidste år.

- Vi er godt på vej mod at få 100 pct. grøn strøm i stikkontakterne. Hvis vi skal nå det sidste stykke, skal vi hurtigt accelerere udbygningen af landmøller, solceller og havvindmølleparker, siger Thomas Aarestrup Jepsen, der er direktør for vedvarende energiproduktion i Green Power Denmark.

Markant lavere CO2-udledning

Når der produceres mere vedvarende energi, betyder det, at den fossile elproduktion ikke behøver at blive aktiveret lige så ofte.

I oktober var den gennemsnitlige CO2-udledning per kilowatt-time (kWh) på 65 gram, hvilket er markant mindre end i oktober 2022 og 2021 ifølge Green Power Denmark.

Ud over den høje produktion af vind, er forbrugerne ifølge Green Power Denmark også blevet gode til at udnytte energien. Energistyrelsen anbefaler, at man flytter noget af strømforbruget til de tidspunkter, hvor strømmen er billigst, hvilket oftest er i aften- og nattetimerne.

- Vi skal have fokus på vores forbrug. Industrien, varmesektoren og bilerne skal over på strøm, og vi skal i gang med at producere brint. Det vil øge forbruget af strøm og gøre det muligt at udnytte den grønne strøm bedst muligt, siger Thomas Aarestrup Jepsen.


/ritzau/
 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//solenergi/artikel/sol-og-vind-daekkede-75-pct-af-elforbruget-i-oktober

GDPR