
Det går godt på Skive College, for der er uddannelser i energibranchen, der i den grad trækker elever til.
- Vi har fremgang i elevtallet, fordi offshoreindustrien og vindbranchen trækker. Det gælder både i ind- og udlandet, fortæller Tonny Breiner, der er uddannelsesleder inden for elektriker- og forsyningsområdet på Skive College.
Det er dog slet ikke de eneste områder, hvor der sker noget.
- Det er på alle parametre, vi er pressede. Det er på forsynings- og elektrikerdelen foruden ved vindbranchen, forklarer han og uddyber:
- Det er også vores forsyningsselskaber, som N1 og Trefor, der virkelig mangler folk.
Selvom søgningen til Skive Colleges uddannelser er en god ting, skaber det også en mangel på uddannelsesinstitutionen.
- Lige nu er flaskehalsen, at vi ikke har elektrikere nok. Jeg har samlet 14 undervisere, og nu skal vi have flere. Vi søger i vildskab, lyder det ærligt fra uddannelseslederen.
Men der er krav til de kommende undervisere.
- Det drejer sig om at få folk med erfaring netop fra forsynings- og vindbranchen. Det er virkelig et problem, når der er masser af arbejde at få i branchen, hvor der ingen arbejdsløshed er. Og samtidig er der høje lønninger i branchen, forklarer Tonny Breiner.
Fagfolkene forlader ikke undervisningsverdenen igen
Men selvom Tonny Breiner må kæmpe for at hente de rigtige mennesker ind som undervisere, forlader de ikke undervisningsgerningen igen for en højere løn.
- Folk smutter ikke igen, og vi har topkvalificerede undervisere, fortæller Tonny Breiner, der også gør fordelene ved jobbet klart:
- Det er en stor glæde at arbejde med de unge mennesker og se dem udvikle sig. Samtidig bliver man ikke så fysisk belastet, som man bliver ude i branchen, hvor der er kulde, vind og regn.
Samtidig gør han det dog også helt klart, at det ikke er et retrætejob.
- Det er et job med gode arbejdsbetingelser og udviklingsmuligheder på Skive College, forklarer han.
Ring: Så tager vi den derfra
Den svære rekruttering tager Skive College ad forskellige kanaler.
- Vi forsøger med de sociale medier og jobopslag, fortæller Tonny Breiner, der er åben for en snak med fagfolkene fra elektrikerbranchen:
- Bare prøv at ringe og sig hej. Det er alle velkomne til, så tager vi den derfra.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.