DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Illustration af VindØ-konsortiets ø.
VindØ

Shell bliver en del af Vindø-konsortiet

VindØ-konsortiet er et af to bydere, der officielt har meldt sig på banen om at byde på etableringen af energiøen i Nordsøen.
3. MAJ 2023 10.10
Energiø
Nordsøen
Offshore

Det har været en samarbejde, der har været længe under vejs, som nu bliver en realitet med Shells indtræden i VindØ-konsortiet. Det oplyser Copenhagen Infrastructure Partners i et opslag på sin LinkedIn-profil

Allerede i juni sidste år underskrev oliegiganten således en hensigtserklæring (Memorandum of Understanding) om at blive medlem en del af konsortiet. De øvrige konsortiepartnere er PensionDanmark, PFA, Andel samt Copenhagen Infrastructure Partners.

- Vi og de øvrige medlemmer af VindØ-konsortiet er glade for at byde Shell velkommen. Med årtiers erfaring med store offshore infrastrukturprojekter og styrker som globalt energiselskab styrker tilføjelsen af Shell vores konsortium og vores bud på at opføre Danmarks første energiø. Sammen ser konsortiet frem til igangsættelsen af udbudsprocessen for energiøen og offentliggørelsen af udbudsmaterialet fra Energistyrelsen, siger Thomas Dalsgaard, partner i Copenhagen Infrastructure Partners.

VindØ konsortiet har som formål at deltage i det kommende udbud om opførelse af energi-øen, hvor Energistyrelsen forventes at udpege en vinder i løbet af 2024. 

Også Ørsted og ATP har indgået en aftale om sammen at byde på det kommende udbud om en energiø i Nordsøen.

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/shell-bliver-en-del-af-vindoe-konsortiet

GDPR