DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Ruslands energiminister, Aleksandr Novak, er i denne uge i Usbekistan til topmøde i Shanghai Cooperation Organisation. Her løfter han sløret for lidt Ruslands fremtidige gaseksport. (Arkivfoto).
Uncredited/Ritzau Scanpix

Rusland vil erstatte Nord Stream 2 med rørledning til Kina

Rusland og Kina vil ifølge russisk minister indgå aftale om levering af 50 milliarder kubikmeter gas årligt.  
16. SEP 2022 8.29
Gas
Politik

En russisk gasrørledning til Kina kommer til at erstatte Nord Stream 2. Det siger Ruslands energiminister, Aleksandr Novak, torsdag, da han er i Usbekistan til topmøde i Shanghai Cooperation Organisation.

På et spørgsmål fra den russiske tv-station Rossija-1 om, hvorvidt Rusland vil erstatte Nord Stream 2 med Asian Force Siberia 2, svarer ministeren "ja". Tidligere torsdag sagde ministeren, at Rusland og Kina snart vil underskrive en aftale om levering af 50 milliarder kubikmeter gas om året via den kommende gasrørledning.

Den mængde er næsten lige så meget, som der strømmer gennem Nord Stream 1, der går fra Rusland til Tyskland, og som har været lukket siden 2. september. Det er nok gas til at dække en tredjedel af forbruget i EU.

Arbejdet med at bygge gasrørledningen til Asien ventes at starte i 2024. Den asiatiske gasrørledning kommer til at erstatte planerne om Nord Stream 2. Tyskland støttede planerne om Nord Stream 2, mens USA var kritisk.

Vil øge leverancer til Asien

Vestlige lande har helt droppet planerne om den nye gasrørledning på grund af Ruslands invasion af Ukraine. Aleksandr Novak siger videre, at den russiske gaseksport til EU vil "falde med omkring 50 milliarder kubikmeter" i 2022.

Samtidig siger den russiske energiminister, at det russiske gasselskab Gazprom, der driver den allerede eksisterende gasrørledning Force Siberia 1, kommer til at "øge sine leveringer", så der gennem den rørledning kan flyde 20 milliarder kubikmeter gas årligt.

Kina og Rusland er også blevet enige om, at de vil bygge en ny transitrute fra Vladivostok i det østlige Rusland til det nordlige Kina. Det skal gøre det muligt at transportere yderligere ti milliarder kubikmeter gas. Ruslands præsident, Vladimir Putin, er også til stede ved topmødet i Usbekistan.

Det ventes, at præsidenten fredag vil holde bilaterale møder med Tyrkiets præsident, Recep Erdogan, og Indiens premierminister, Narendra Modi.


/ritzau/AFP

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/rusland-vil-erstatte-nord-stream-2-med-roerledning-til-kina

GDPR