DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Rømø Havn med første underskud længe

20. APR 2023 15.47
Havne
Økonomi

Efter ellers at have landet sorte tal på bundlinjen de fire foregående år, må Rømø Havn konstatere et underskud i 2022. Det er dog ikke et stort underskud, da der er tale om et minus på 52.086 kr. ud af en omsætning på ca. syv mio. kr. Tilbage i 2021 lød årsresultatet for den kommunale selvstyrehavn på et overskud på 72.985 kr., skriver JydskeVestkysten.

Havnen oplyser, at resultatet bl.a. er negativt af corona-restriktioner i Tyskland samt stigende inflation og energipriser har også haft en negativ påvirkning på resultatet. Alene er havnens elregning blevet over 130.000 kr. højere end budgetter. 

Årsagen til at underskuddet alligevel ikke er højere end de ca. 50.000 kr., er at havnen havde budgetteret mere højere udgifter til vedligehold af havnens anlæg, end der er blevet brugt. For 2023 forventer Rømø Havn igen at realisere et positivt resultat. 

amp
 

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/roemoe-havn-med-foerste-underskud-laenge

GDPR