DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Regeringen nedsætter genstartsteam til at genstarte Det Blå Danmark

Regeringen har nedsat otte genstartsteams, der skal hjælpe regeringen til at få gang i eksporten igen. Henriette Hallberg Thygesen fra A.P. Møller - Mærsk kommer til at stå i spidsen for genstartsteamet.
13. AUG 2020 14.42
Havne
Økonomi

Regeringen har nedsat en række genstartsteams, der skal være med til at finde måder at sparke eksporten igang igen i hver sin sektor, heriblandt Det Blå Danmark. 

- Vi skal se, om vi kan finde få men konkrete initiativer, som på den korte bane kan afhjælpe de problemer, som en del af rederierne har som følge af corona. Men også gerne initiativer, der kan lægge kimen til vækst fremadrettet. Det kan kun gå for langsomt, så det er godt, at arbejdet nu i gang, siger Anne H. Steffensen, administrerende direktør i Danske Rederier, som er med i teamet. 

Om en lille måned skal teamet aflevere deres anbefalinger til regeringen, der har afsat samlet 485 mio. kr. til udmøntning af anbefalinger fra alle otte genstartsteams. Anbefalingerne vil derefter indgå i politiske forhandlinger om eksportpakken.

Henriette Hallberg Thygesen fra A.P. Møller - Mærsk kommer til at stå i spidsen for genstartsteamet for Det Blå Danmark, der kommer til at bestå af: 

  • Henriette Hallberg Thygesen, Executive Vice President i A.P. Møller - Mærsk A/S
  • Jan Rindbo, CEO, Norden
  • Peter Lytzen, CEO, Esvagt
  • Torben Carlsen, CEO, DFDS
  • Søren Nørgaard Thomsen, CEO, Blue Water Shipping
  • Bjarne Foldager, CEO, MAN Energy Solutions
  • Søren Hjorth Krarup, direktør, Alfa Laval
  • Lars Petterson, CEO, Hempel
  • Anne H. Steffensen, CEO, Danske Rederier
  • Jenny N. Braat, adm. direktør, Dansk Maritime
  • Tine Kirk Pedersen, adm. direktør, Danske Havne
  • Thomas Søby, cheføkonom, Dansk Metal

esl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/regeringen-nedsaetter-genstartsteam-til-at-genstarte-det-blaa-danmark

GDPR