DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Der er tale om ulovlig profit på et trecifret millionbeløb, mener NSK. (Arkivfoto.)
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Otte anholdt for markedsmanipulation i energihandelsselskab

Politiet mener, at et energihandelsselskab kan have fået ulovlig profit for et trecifret millionbeløb.
19. APR 2023 16.08
Energi
Økonomi

OPDATERET: Otte ansatte i et dansk energihandelsselskab er blevet anholdt og sigtet for markedsmanipulation. Det oplyser National Enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) i en pressemeddelelse. Det er politiets formodning, at selskabet har skaffet sig ulovlig profit for et trecifret millionbeløb.

- På baggrund af en efterforskning har vi i dag kunnet anholde otte personer, der er ansat i et dansk energihandelsselskab, der handler med el på den nordiske børs, siger Sascha Nielsen, som er vicepolitiinspektør hos NSK, i pressemeddelelsen.

NSK har onsdag haft en politiaktion i gang på flere adresser i Aarhus og omegn samt i Nordsjælland. Der er både tale om personer i selskabets direktion og ansatte, oplyser NSK. Anholdelserne er sket i samarbejde mellem NSK og Statsadvokaten for Særlig Kriminalitet (SSK). SSK er en erstatning for den enhed, som tidligere er kendt som bagmandspolitiet.

Vil ikke sætte navn på selskab

NSK oplyser, at det var en anmeldelse fra Forsyningstilsynet, som satte gang i efterforskningen af selskabet. Dem har NSK samarbejdet med under efterforskningen.

- Vi har en stærk formodning om, at de ansatte har skaffet sig ulovlig profit ved markedsmanipulation for et trecifret millionbeløb, og har med dagens anholdelser bremset dem i deres formodede ulovlige foretagende, siger Sascha Nielsen i pressemeddelelsen.

Det er forventningen, at de anholdte skal fremstilles i grundlovsforhør torsdag formiddag ved Retten i Aarhus. Anklagemyndigheden har anmodet om, at dørene bliver lukket ved grundlovsforhøret, og derfor ønsker NSK ikke at oplyse yderligere om sagen for nuværende.

NSK afviser i pressemeddelelsen også at kommentere på hvilket energihandelsselskab, sagen drejer sig om.

/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/otte-anholdt-for-markedsmanipulation-i-energihandelsselskab

GDPR