DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Adm. direktør i MMA Offshore A/S foran vindhotellet, som han ejer og driver for den tyske energiekoncern EnBW med en foreløbig 10-årig kontrakt.
Jesper Ernlund Lassen - Danish Offshore Industry - DOI.dk

Servicehavn Klintholm Havn:
Offshore-eventyret begyndte med en dildofabrik

MMA Offshore A/S Onshore Services fik sin start i 2014, da to brødre med de rette kvalifikationer i bagagen forfulgte deres iværksætterdrøm. I dag ejer firmaet et personale-hotel og en servicestation for havmølleparken Baltic 2.
14. MAJ 2024 11.00
Erhverv
Havne
Internationalt
Offshore
Onshore

For Morten Andersen så verden anderledes ud i 2014, efter 30 års arbejde som tømrer og med nedslidte hofter. Mellemstationen som pedel på en skole var heller ikke det rigtige. Men drømmen om et liv som iværksætter med erhvervsbygninger var allerede til stede sammen med hans bror, Michael Martin Andersen. Springbrættet kom pludselig.

- Jeg så en konkursramt dildofabrik i Tappenøje. Vi bød på den, og fik den for 100.000 kr., fortæller Morten Andersen med et smil.

I dag huser den nedlagte dildofabrik et fitnesscenter, en negletekniker og en fysioterapeut, og bygningen er en succesrig del af erhvervsudlejningen.

Sådan begyndte iværksættereventyret, og det tog hurtigt fart.

- Det var startskuddet, og vi fik hurtigt blod på tanden. Allerede året efter fik vi muligheden for at købe Marina Park her i Klintholm Havn, fortæller Morten Andersen, der i dag er adm. direktør i MMA Offshore A/S - Onshore Services, mens hans bror er bestyrelsesformand.

Når man spørger ham i dag, hvad det kræver at komme i gang som iværksætter, tvivler han ikke et sekund.

- Man skal gribe chancen, når den er der og springe ud i det. Og så skal man forvente lange arbejdsdage, forklarer han.

Marina Park Cabins, som det tidligere Danland hotel i dag hedder, førte til muligheden for at skabe onshore faciliteter for Baltic 2. Det er en tysk havvindmøllepark nær Danmarks største havmøllepark, Kriegers Flak. Baltic 2 ligger cirka 37 km fra Klintholm Havn, og det er tættere end nogen tysk havn. Derfor serviceres havmølleparken i dag af tyske medarbejdere fra Klintholm Havn. MMA Offshore A/S - Onshore Services ejer i dag både servicestationen og hotellet til medarbejderne.

Grunden til, at det i det hele taget er blevet til noget, er i høj grad også på grund af brødrenes kvalifikationer. Tømrerkvalifikationerne har gjort det muligt for Morten Andersen selv at tegne det nye hotel, og forhandlingerne med det tyske energiselskab EnBW Energie Baden-Württemberg AG har hans brors tyskkundskaber været vigtige for. Michael Martin Andersen har nemlig boet i nærheden af Frankfurt i 40 år.

- Man skal kende sprog og kultur, hvis man skal arbejde for et udenlandsk selskab. Og så skal man vide, det er lange processer, fortæller Morten Andersen, der også røber, at MMA Offshore A/S - Onshore Services har haft henvendelser fra Frankrig om et lignende setup, men her valgte firmaet at takke nej blandt andet på grund af afstanden og de sproglige og kulturelle barrierer.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/offshore-eventyret-begyndte-med-en-dildofabrik

GDPR