På og omkring Lolland producerer vindmøller og solceller otte gange mere strøm, end der bruges lokalt, og det skaber et potentiale for at energikrævende virksomheder kan etablere sig på Lolland og have adgang til lokalt produceret grøn strøm.
På Lolland er man opmærksom på at formidle, hvordan energisystemet hænger sammen på en enkel og overskuelig måde og synliggøre potentialet for lokalsamfundet ved at satse på den grønne omstilling.
Derfor har Ren Energi Lolland i samarbejde med Alexandra Instituttet, der er specialiseret i at lave datavisualiseringer, skabt en ny interaktiv formidlingsplatform, som viser den aktuelle energiproduktion og konsekvenserne ved forskellige udviklingsscenarier.
For Lolland har denne form for datavisualisering stor værdi, forklarer borgmester Holger Schou Rasmussen. Han er også formand for Ren Energi Lolland (REEL), som er et partnerskab for grøn handling mellem Lolland Kommune, European Energy, Andel og Gate 21.
- Visualiseringen tydeliggør, at Lolland er en grøn kommune med masser af vedvarende energi, men at der i perioder er potentiale for at producere langt mere strøm end der kan transporteres væk fra øen i det eksisterende elnet. Derfor er det en central brik i kommunens erhvervspolitik at tiltrække virksomheder, som gerne vil bruge grøn energi, så der ikke skal slukkes for vindmøllerne, når det blæser meget i Nordeuropa, lyder det fra Holger Schou Rasmussen, som fortsætter:
- Udgangspunktet for formidlingsplatformen er at forklare borgere samt eksisterende og potentielle virksomheder, hvordan energisystemet hænger sammen på Lolland og skabe en forståelse for, hvorfor det er vigtigt at have vindmøller i vores baghave. De geopolitiske spændinger med krigen i Ukraine har skabt en øget bevidsthed om vores energiforsyning hos både politikere, borgere og virksomheder, som vi ønsker at bidrage til med denne formidlingsplatform.
Prototype
Formidlingsplatformen, der stadig er en prototype, er udviklet i samarbejde med Alexandra Instituttet. Helt konkret kan man se både aktuelle og historiske data, der viser, hvor meget strøm, der produceres og forbruges på øen. Formidlingsplatformen giver også mulighed for at opstille forskellige scenarier ved at tilføje yderligere solcelle- og vindmølleparker.
Ifølge Jakob Fredslund fra Digital Experience and Solutions Lab ved Alexandra Instituttet, så kan den type datavisualiseringer anvendes i den kommunale energiplanlægning og nemt bredes ud til andre kommuner eller andre i energisektoren:
- Formidlingsplatformen, som vi har lavet for Ren Energi Lolland, er et slags proof-of-concept, som vil udvikles yderligere over tid. Alle de data, som platformen trækker på, er frit tilgængelige, men det kræver meget arbejde at kombinere og visualisere dataene, så det bliver forståeligt. Den består af komponenter, som vi har udviklet til vores værktøjskasse, som nemt kan sættes sammen og formidle tilsvarende historier eller bruges i andre sammenhænge, hvor man ønsker at kunne forstå og interagere med data, siger Jakob Fredslund.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.