DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Ny fabrik i Esbjerg til over en halv milliard kr. skal genanvende vindmøllevinger

Fabrikken skal stå klar i 2025 i Måde nær Esbjerg. Norsea vil opføre fabrikken, mens Continuum vil investere i 600 mio. kroner i et nyt produktionsanlæg til vindmøllevinge genanvendelse.
21. NOV 2023 12.52
Klima
Plan & Byg
Produktion

Den grønne omstilling kan bidrage endnu mere positivt til klimakampen, når en ny fabrik står klar i Måde i den østlige del af Esbjerg i slutningen af 2025.  

Her vil virksomheden Continuum skabe genanvendelige materialer til byggeindustrien ud af udtjente vindmøllevinger og andre glasfiberkomponenter. Dermed vil vindmølleindustriens affald få ny værdi som nye, cirkulære byggematerialer, oplyser Continuum og Norsea i en meddelelse.
 
- Glasfiberaffald er en udfordring i flere industrier, blandt andet i vindmølleindustrien, hvor udtjente vinger i dag ofte ender på deponi, siger Jesper Kilbæk, COO i Continuum Group ApS.

Men den udfordring vil Continuum altså være med til at løse med den kommende fabrik, som vil bruge ny teknologi. 
 
- Vi har udviklet en teknologi, der muliggør genanvendelse og upcycling af glasfiber. For vindmølleproducenter og ejere af vindmølleparker betyder det, at den grønne energiproduktion er endnu mere bæredygtig, siger Jesper Kilbæk.

Norsea skal eje bygningerne

Det er NorSea Denmark, der vil bygge og eje fabriksbygningen på matriklen i Måde, hvor Continuum vil investere 600 mio. kroner i et nyt produktionsanlæg. Parterne beskriver placeringen i Måde som ideel i forhold til motorvej, havn og vindmølleindustrien.

- Esbjerg er et centrum for vindindustrien, og der er vi tæt på kunderne – både til at modtage vingeaffald og til at transportere de nye produkter væk, siger Jesper Kilbæk.
 
Engagementet fra NorSea Denmark er både dikteret af logistik og proces og potentiale i at tage en endnu større del i den grønne omstilling.
  
 - Den nye fabrik bliver et vigtigt element i den grønne værdikæde, og den passer dermed rigtig godt ind hos os som specialister i logistik til energisektoren. For os kunne det være fantastisk, hvis vi kunne udbygge vores kompetencer til også at omfatte dekommissionering af havvind – fx at levere en udtjent havmøllevinge direkte fra havmølleparken til genanvendelse hos Continuum, Jesper Høj-Hansen, CEO ved NorSea Denmark:

Glad borgmester

Med fabrikken får energimetropolen Esbjerg endnu et es på hånden og kan gøre afvikling af vindmøller til et nyt forretningsområde. Det bringer ikke overraskende glæde på borgmesterkontoret i den vestjyske energimetroprol 
 
- Det vil være et stærkt supplement til alt det, vi kan på det grønne område i Esbjerg. Det viser, at vi ikke bare er gode til at opføre vedvarende energi, men at vi også tager ansvar for at afvikle den på en bæredygtig måde, som Ressource Denmark også er et eksempel på, siger borgmester i Esbjerg, Jesper Frost-Rasmussen (V). 

Den planlagte fabrik vil have en kapacitet til at omdanne materialer til byggematerialer svarende til 30.000 kubikmeter om året. Fabrikken forventes at skabe 60-65 nye arbejdspladser.

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/ny-fabrik-i-esbjerg-til-over-en-halv-milliard-kr-skal-genanvende-vindmoellevinger

GDPR