DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Aftaler baner vej for CCS i Danmark. (Arkivfoto.)
Trish Badger/Reuters/Ritzau Scanpix

Ny aftale skal bringe Danmark tættere på 34 millioner tons CO2 i undergrunden

Aftalen skaber større sikkerhed for fuld fangst og lagring af CO2 allerede fra 2029 – og fjerner samtidig forhindringer og skaber klarhed om etablering af både rør og transport af CO2 og udvikling af CO2-lagre.
20. SEP 2023 8.45
Carbon Capture & Storage
Politik

En bred aftalekreds i Folketinget bestående af regeringen og Socialistisk Folkeparti, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten, Radikale Venstre, Dansk Folkeparti og Alternativet er blevet enige om en aftale, der skal styrke vilkårene CO2-fangst og lagring i Danmark.

Aftalen har til fårmål at fjerne de barrierer, der lige nu forhindrer de nødvendige investeringer i både fangst, transport og lagring af CO2, fjernes, så tempoet på og omfanget af CO2-fangst og lagring kan sættes op, oplyser Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet i en pressemeddelelse.

- Det er helt afgørende for opfyldelsen af både vores og Europas klimamål, at vi får CO2-fangst og lagring op i fuldskala i Danmark. Vi har heldigvis virksomheder, som gerne vil investere, men lige nu er bremset af en række uklarheder og barrierer. Det er min opgave at minimere både risici og usikkerheder på vej mod 2030. Det er præcis det, vi gør, ved at styrke vilkårene for CCS i Danmark. På den måde øger vi sikkerheden for, at CCS hiver de nødvendige reduktioner hjem. Det er klimahandling, siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M) om aftalen.

Samlingen af midlerne fra CCUS-puljen og Grøn skattereform-puljen forventes i alt at give en reduktion på mindst 34 millioner tons CO2 over den 15-årige periode. I alt vil udbuddenes økonomiske størrelse være cirka 26,8 milliarder kroner fordelt på to udbudsrunder, der løber i 15 år frem for 20. Det betyder, at der fremrykkes CO2-reduktioner efter 2030.

Fleksibel aftale

Udbuddenes størrelser giver også flere aktører mulighed for at byde, hvilket øger sikkerheden for, at CCS kan bidrage med sin andel til klimamålene. Det samme gør udbudskravet om fuld fangst fra første januar 2029 i stedet for 2030.

- Der er noget poetisk ved at Nordsøen, hvorfra meget af vores CO2-udledning er kommet, nu kan vende pumperne og sende CO2'en retur. Nu gør vi politisk vores til, at det også hurtigt kan blive en god forretning, siger Steffen W. Frølund, klima- og forsyningsordfører for Liberal Alliance.

Aftalen sætter også gang i arbejdet med Danmarks første hovedlov om transport af CO2. Loven skal sikre både tydelige og ensartede regler for transport af CO2 via rør, uanset om det skal lagres eller anvendes til f.eks. PtX, og samtidig gøre det muligt for både statslige og private markedsaktører at eje og drive rør til CO2-transport.

Aftalepartierne er enige om at fortsætte modellen med 20 pct. statsligt medejerskab gennem Nordsøfonden i de fremtidige lagringslicenser. Modellen sikrer, at danskerne også får del i gevinsten ved at stille undergrunden til rådighed til lagring af CO2.

Udspillet vil også bidrage til at hjælpe langsigtet anvendelse af CO2 (CCU) på vej, da fangst- og transportinfrastrukturen på mange punkter er den samme for CCU. Samtidig gives der i udbuddene en vis fleksibilitet for udtrædelsesmuligheder efter 2030, der vil gøre det muligt at træde ud af kontrakten, hvis kontraktindehaver f.eks. ser en bedre forretning i at sælge CO2 til anvendelsesformål.

amp

 

Fakta om aftalen

  • Pengene vil blive givet til CO2, der bliver fanget og lagret. Mindst 34 millioner tons skal fanges og lagres.
  • Aftalen forventes til 2030-målet at bidrage med reduktioner på 2,3 millioner tons CO2. På tværs af alle puljerne skal CO2-fangst skaffe reduktioner på 3,2 mio. tons CO2 i 2030.
  • Der vil være krav om fuld fangst fra første januar 2029. Fangst og lagring i 2028 vil desuden være et vigtigt konkurrenceparameter.
  • Der afsættes henholdsvis cirka 10,5 milliarder kroner og cirka 16,3 milliarder kroner over en 15-årig periode frem for over 20 år. Det giver reduktioner på henholdsvis mindst 0,9 millioner og mindst 1,4 millioner tons CO2 årligt.
  • Det forventes, at det første af de to CCS-udbud sættes i gang i juni 2024 – og det andet et år senere.
  • De fremtidige lagringslicenser vil – ligesom de tre allerede eksisterende – blive udbudt med 20 procent statsligt medejerskab gennem Nordsøfonden.
  • Danmarks første hovedlov om transport af CO2, som sendes i høring i år, skal sikre tydelige og ensartede regler for transport af CO2 via rør uanset endestationen, bl.a. så både private og statslige markedsaktører får mulighed for at eje og drive rør til CO2-transport.

Kilde: Klima-, Energi-, og Forsyningsministeriet

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//ccs/artikel/ny-aftale-skal-bringe-danmark-taettere-paa-34-millioner-tons-co-sub-2-sub-i-undergrunden

GDPR