En boring fra den flydende boreplatform West Hercules i Nordsøen for Equinor, Shell og Total som en del af Northen Lights-projektet har bekræftet potentialet for carbon capture storage (CCS) syd for Troll-feltet, skriver Offshore Magazine.
Det er i 31/5-7 Eos-feltet, at man har testet for mulighederne for at lagre CCS i undergrunden. Det er den første CCS-relaterede boring i området. Nu skal der udføres yderligere tests og analyser for området.
Northen Lights-projektet er et norsk CCS-projekt i samarbejde med Equinor, Shell og Total, som undersøger potentialet for at lagre opfanget CO2 i undergrunden.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.