
I dag har Nordic Solar 358 MWp i drift, men inden udgangen af 2025 skal den porteføjle været øget til 2 GWp solenergi i drift. Det er målet for det dansker solenergiselskab, som udvikler, bygger og driver solparker i Europa. Den ambition får nu et godt rygstød.
Således er Nordic Solar blevet enige med en amerikanske kapitalfond EIG om en fleksibel lånefacilitet på i alt ca. DKK 2,2 mia. (EUR 300 mio.). Den nye fleksible finansieringsaftale vil gøre det muligt for selskabet at trække pengene, i takt med, at finansieringsbehovet opstår. Størstedelen af pengene stilles til rådighed til byggeomkostninger, der skal understøtte selskabets finansieringsbehov i forhold til at gennemføre de byggeprojekter, som vækstplanerne indeholder, oplyser Nordic Solar i en meddelelse.
Ud over målsætningen om mere end en femdobling af den operationelle portefølje i 2025 forventer selskabet en fordobling af udviklingsporteføljen, der i dag udgør knap 1,8 GWp. Derved skal finansieringsaftalen være med til at sikre kapitalgrundlaget for investering i nye projekter, samtidig med at de 1,8 GWp i den nuværende udviklingsportefølje bliver bygget.
- Aftalen mellem Nordic Solar og EIG er yderst attraktiv og med til at give selskabet unikke muligheder for at realisere sine strategiske vækstmål. EIG er en stærk kapitalpartner og meget erfaren inden for det felt, Nordic Solar opererer på. EIG har omfattende erfaring med vedvarende energi fra de seneste tredive år og dermed stor og værdifuld viden om sektoren, hvilket Nordic Solar vil kunne drage nytte af. De har tilmed et globalt fodaftryk i mere end 40 lande og passer derved også godt til Nordic Solars internationale profil, siger Christian Sagild, som er bestyrelsesformand i Nordic Solar.
Aftalen med ESG kommer efter at Nordic Solar i en periode har af afsøgt forskellige muligheder for at tilføre yderligere kapital til selskabet for at kunne accelerere solenergiproduktionen i overensstemmelse med selskabets strategiske vækstmål. Afsøgningen af markedet er sket i samarbejde med investeringsbanken Carnegie. EIG ser frem til samarbejdet med Nordic Solar.
- Nordic Solar er førende inden for vedvarende energiløsninger og har en erfaren ledelse ved roret, så vi ser frem til at tilføre selskabet fleksibel kapital med henblik på at drive væksten i betydeligt omfang, fremskynde udviklingen af infrastruktur inden for forsyningssektoren og indfri selskabets fulde potentiale, siger Walid Mouawad, som er managing director hos EIG.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.