
NEKST-arbejdsgruppen "Hurtigere udbygning af elnettet", der som navnet indikerer skal komme med anbefalinger til hurtigere udbygning af de danske elnet, så det kan følge med den grønne omstilling er udkommet sine første ni delanbefalinger.
Et af de spørgsmål, som arbejdsgruppen bl.a. har arbejdet med, er: "hvorfor naboer til udbygning af elnettet ikke får samme mulighed for en hurtig afklaring om ekspropriation og overdragelse som naboer til vej- og jernbaneanlæg". Det misforhold arbejdsgruppen kommet frem til ikke er rimelig.
Derfor foreslåer dennu, som en af de ni delanbefalinger til, hvordan vi fjerner grønne barrierer og fremtidssikrer elnettet, som netop er blevet aflevet til Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet, at fremme "grøn ligestilling".
Det skal i praksis ske ved, at t ensarte reglerne for ekspropriation på tværs af offentlige infrastrukturprojekter – så udbygningen af elnettet i højere grad får samme vilkår som for eksempel vej-, jernbane- og gasnetsprojekter. Dermed bliver processen omkring elnetprojekter både nemmere for borgerne og for virksomhederne – og det skaber bedre mulighed for at tage hensyn til naturen.
- Vi kan ikke bygge fremtidens elnet med nutidens metoder. I de sidste 20 år har elforbruget været stabilt - over de næste 20 år vil vi efterspørge fire gange så meget. Derfor skal vi lave et paradigmeskifte i, hvordan vi planlægger, regulerer og bygger elnet. Det første skridt er at skabe ”grøn ligestilling”, så det ikke er sværere at udbygge elnet end motorvejsnet. Det andet er at blive bedre til at samtænke natur og infrastruktur ved at gøre myndighedsprocesserne for bl.a. tilladelser og miljøvurderinger mere smidige, siger forperson Kristina Lee, som til daglig er som er Corporate Vice President i Novo Nordisk.
I processen med at udarbejde delanbefalinger til regeringen har NEKST-arbejdgruppen haft som princip, at jagten på det perfekte ikke må forhindre gode, brugbare løsninger i at blive indført.
-Det er fedt at modtage anbefalinger fra NEKST, der ser tingene fra andre perspektiver, så vi sammen kan fjerne så mange benspænd som muligt, både for netvirksomheder og myndigheder, siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M).
Flere tiltag allerede sat i gang af branchen
Arbejdsgruppen peger netop også på, at der er brug for hurtig behovsafklaring, så planlægningen af elnettet kan ske mest hensigtsmæssigt, og at der sikres større koordination mellem de mange aktører. Det vil skabe mere transparens og mere smidige processer.
Derudover anbefaler arbejdsgruppen, at der skal være bedre rammer for at ideudvikle og teste løsninger, som kan være et alternativ til udbygningen visse steder.
Arbejdsgruppens udgangspunkt er desuden, at infrastruktur til den grønne omstilling og natur skal spille sammen. Udbygningen af elnettet vil kunne ses i landskabet, og derfor skal der tages hensyn, der fremmer natur og biodiversitet.
Der er dog allerede sat initiativer igang, som skal fremme målet om et bedre elnet.
Arbejdsgruppen har identificeret og kortlagt over 65 initiativer fra netvirksomheder, Energinet og myndigheder, der alle har til formål at styrke elnettet. Arbejdsgruppens delanbefalinger bygger videre på disse tiltag og skal ses i sammenhæng med det omfattende arbejde, der allerede er i gang.
Arbejdet i NEKST fortsætter. Arbejdsgruppen afleverer sin samlede rapport med løsningsforslag senere på året.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.