
Fra i dag og frem til 24. marts er det muligt for interessenter, at komme med bemærkninger til den miljøkonsekvensrapport, der er udarbejdet af Rambøll i forbindelse med INEOS E&P’s ansøgning om tilladelse til det første CO2-lagringsprojekt i det større projekt, Greensand Future. Det oplyser Energistyrelsen i en pressemeddelelse.
INEOS E&P, Harbour Energy og Nordsøfonden står bag Greensand projektet, som har til formål at anvende det tidligere oliefelt Nini Vest til at lagre CO2.
Det forventes, at projektet kan lagre ca. 0,3 mio. ton CO2 om året i otte år, hvilket samlet svarer til 2,4 mio. ton, skriver Energistyrelsen.
Greensand Future-projektet gennemføres fra platformen Nini A og omfatter installation af et offloadingsystem i Esbjerg med rørledning til transport og lagring af CO2. Den injicerede CO2 vil løbende blive overvåget bl.a. gennem seismiske undersøgelser.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.